Nejnovější články

Co je kvalitní ložní prádlo?

Zachumlat se do peřin je v zimě prostě báječné! Více než kdy jindy vnímáme hebkost a hřejivost materiálu a jsme více či méně spokojeni. Když ne, je dobré vypravit se do obchodu a zakoupit kvalitnější textilní lůžkoviny. Nebudeme litovat, dobrý spánek za to stojí!Ve specializovaných obchodech najdeme celkem pestrou nabídku ložního prádla a vyznat se v nich stojí trochu námahy. Rozdílná je kvalita, vhodnost a údržba jednotlivých materiálů.

Začněme ale základním rozdělením: na materiály přírodní a umělé. Volit bychom měli ty přírodní, protože jsou nesporně lepší. Nic proti umělým, skvěle se udržují, jsou za nižší cenu, ale zápory jednoznačně převažují: jsou často nepříjemné na omak, „kloužou“, elektrizují, přitahují prach, nesají pot a tolik nehřejí. Takže se ptáme jen po přírodních a ty druhé raději vyloučíme.

Ložní prádlo se nám má líbit

Povlečení na posteli v ložnici nepřehlédneme, a tak se snažíme, aby bylo pěkné i na pohled. Tady obecné rady selhávají, protože jde o vkus každého z nás. Někdo preferuje syté výrazné barvy a vzory, jinému se dobře usíná v klasickém bílém povlečení s jemným květinovým motivem. Omezení nemáme žádné, jen si dáváme pozor, aby lůžkoviny ladily s interiérem, typem postele, případně jeho rámem. Moderní interiér vybízí spíše k abstrakci a geometrii, modré proužky na bílém podkladu patří na chalupu.

Kromě barvy a vzoru sledujeme samozřejmě i velikost. Povlečení na peřinu má na jednolůžko klasický rozměr 135x200 cm nebo prodlouženou délku (140x200/220 cm). Možné je i volit lůžkovinu na dvojlůžko ve velikosti 200x220 cm nebo opět v prodloužené délce 220x240 cm.

Obezřetnější musíme být u polštářů, protože ty se prodávají ve více velikostních a tvarových variantách, za klasiku se ale považuje velikost 70x90 cm.

Ceny za povlečení se odvíjejí podle kvality, např. i bavlněné povlečení může stát v rozmezí od 600 Kč až do 2000 Kč. Za top se považuje damašek a makosatén, k levnějším patří krep, někdy i flanel (záleží ale na gramáži). Průměrně se cena kvalitního povlečení pohybuje kolem 700 Kč za jednolůžko.

V materiálech se vyznáme

Bavlna

Jednoznačně vede v oblíbenosti. Bavlněné povlečení má měkké vlákno, je pružné, skvěle saje pot, báječně hřeje, látka je pevná. Horší je to s údržbou, protože vlákno se více mačká. Ale zase snáší praní při vyšších teplotách (do 40 °C), takže je vhodné zejména na dětské povlečení.

Vkvalitě bavlny ale mohou být velké rozdíly, proto vybíráme ty s hustou gramáží. Za speciální typ se považuje tzv. mercerovaná bavlna, která je obohacena o umělý lesk. Mezi kvalitní patří i tzv. rencofer – jde o měkkou a hladkou ryze přírodní bavlnu.

Bavlněný satén

Oněj je velký zájem, protože je jemný na dotek. Látka je utkaná z česaných přízí, a to zaručuje její lesk a hebkost, přitom neztrácí na hřejivosti. Údržba už je náročnější: pere se naruby a za nižších teplot. Žehlí se ale snadno, méně se mačká.

Hospodyňky si nemůžou vynachválit hlavně tzv. makosatén, který nemusíme žehlit vůbec, protože má nemačkavou úpravu. Mezi nejkvalitnější patří vyhlášený damašek, což je satén s vetkaným vzorem.

Flanel

Je jemný jako bavlna, ale v zimě ho oceníme, protože mnohem více hřeje. Je to tkanina v krepové nebo plátnové vazbě, upravená česáním po obou stranách. Díky tomu má výbornou savost, skvěle izoluje teplo (hebkost materiálu podpoříme použitím aviváže nebo změkčovadel).

Abychom byli s flanelem spokojení, vybíráme kousky s vyšší gramáží, látka musí být hustě tkaná. Flanel je praktický: rychle schne, nemusíme ho žehlit. Pozor na možnou vyšší srážlivost a obvykle i nižší životnost!

Jak správně pečovat o ložní prádlo ?

Po objevení výskytu roztočů se péče o ložní prádlo radikálně změnila. Jelikož roztoči způsobují nepříjemné alergie, je důležité ložní prádlo pravidelně měnit, zejména dětem a prát ho na dostatečně vysokou teplotu. Naopak žehlení díky moderním materiálům odpadlo a postačí prádlo šikovně pověsit. 

Správné praní zatočí s roztoči

Ložní prádlo je důležité prát na dostatečně vysokou teplotu, aby došlo k dokonalému zneškodnění nežádoucích roztočů. Není však nutné prádlo vyvářet při každém praní, protože tak by se příliš brzy opotřebovalo. Ložní prádlo postačí prát při teplotě 60 oC, která dokonale postačí k odstranění roztočů. Pokud chceme mít naprostou jistotu, nebo se v rodině vyskytuje alergik, můžete jednou za měsíc povlečení vyprat na vyvářku.

Méně pracího prostředku znamená více

Pro důkladné vyprání lůžkovin není nutné přidávat hodně pracího prostředku, protože by mohlo dojít k jeho zbytečnému ulpívání na prádle. Aviváž prádlo příjemně zjemní, pokud však nechcete ještě více zatěžovat životní prostředí chemiemi, stejně jako aviváž poslouží obyčejný ocet. Ložní prádlo by se mělo měnit častěji, než jsme tomu byli zvyklí v minulosti, tedy dětem a alergikům ideálně 1x za týden, jinak postačí 1x za dva týdny. Pokud máte ložnici vybavenou pokrývkami z dutého vlákna, několikrát do roka je pro ještě.

Ne vždycky musíme žehlit

Po praní logicky následuje žehlení, které nepatří mezi oblíbené domácí práce většiny hospodyněk. Výrobci ložního prádla na to reagovali prodejem vylepšených materiálů ze stoprocentní česané bavlny, který se označuje jako mako-jersey nebo mako-satén. Pokud se povlečení z těchto materiálů dobře pověsí, žehlení už není třeba. Stejné je to pak i s krepovým povlečením, které je i podstatně levnější. Bez žehličky se obejdou i prostěradla z bavlněného jersey nebo froté.

Podložka jako trvalá součást ložního prádla

Potahy pod prostěradlo sloužící jako chrániče matrace jsou praktickými doplňky nejen do dětských postýlek, u dospělých matraci chrání například při nočním pocení. Některé matrace mají vlastní snímatelné potahy, které lze bez problémů prát v pračce. Tak jak je matrace před provlhnutím chráněna shora, ideální podložkou je rošt, který brání jejímu vlhnutí vespod a zajišťuje dokonalou cirkulaci vzduchu.

Publikováno v: Ložní prádlo/spanek

Zanechat komentář