Přiznám se, že se jako člověk i jako psycholog občas nestačím divit, jaké sebevědomí vyzařuje z mnoha lidí, kteří...
K čemu jsou nám doplňky stravy?
Pojem doplňky stravy přesně vystihuje, k čemu jsou určené – doplňují naši stravu. Vitaminy, minerálními látkami nebo dalšími látkami s nutričním nebo fyziologickým účinkem. A to z toho důvodu, že naše běžná strava nemusí všechny tyto látky obsahovat v dostatečném množství. S čím doplňky stravy pomáhají, jaké formy známe a co obsahují?
Doplňky stravy jsou přípravky obsahující vitaminy, minerální látky, stopové prvky a další zdraví prospěšné látky, které pomáhají našemu tělu dodávat látky potřebné pro jeho správné fungování a kondici. Tyto látky samozřejmě čerpáme především ze stravy, ta v dnešní době ale bohužel nemusí vždy obsahovat vše v potřebném množství, a to z několika důvodů:
Naše strava není dostatečně pestrá a vyvážená.
Na vině je složení a kvalita přijímaných potravin, které důsledkem způsobu pěstování, dozrávání, ošetření, transportu, ale i finální úpravy mění své složení a mohou přicházet o cenné látky.
Roli hraje i naše časová vytíženost, při které nestíháme připravovat a jíst kvalitní jídla.
Navíc žijeme často nezdravým životním stylem s nedostatkem pohybu, nadměrným stresem, ve znečištěném životním prostředí. Všechny tyto vlivy znamenají pro tělo značnou zátěž a mohou být důvodem pro potřebu doplňovat důležité látky, které v naší stravě chybí. Nabízí se právě doplňky stravy.
Co obsahují doplňky stravy?
Vitaminy a minerální látky
Aby lidské tělo dokázalo fungovat, jak má, potřebuje vitaminy a minerální látky. Ty totiž plní řadu důležitých funkcí. Vitaminy a minerály si naše tělo nedokáže vytvořit, takže je třeba mu je dodávat – stravou nebo doplňky stravy.
Vitaminy mohou být:
rozpustné ve vodě (vitamin C, vitaminy skupiny B),
nebo v tucích (vitaminy A, D, E a K)
Minerální látky dělíme na:
makroelementy – vápník, hořčík, fosfor, draslík, sodík
mikroelementy - zinek, železo, měď, jód, mangan, chróm, selen, molybden, fluor, kobalt
stopové prvky - křemík, vanad, nikl, bor, cín, kadmium, hliník, bór, arsen.
Přírodní extrakty
Doplňky stravy mohou obsahovat také různé druhy rostlinných, ovocných nebo zeleninových extraktů z plodů ovoce a zeleniny nebo části rostlin (listy, stonky, kořen). Velkou výhodou rostlinných extraktů je garantovaný obsah účinných látek, tedy těch látek, kvůli kterým jsou ceněné. Například u šípku vitamin C, u ginkgo biloby flavony a laktony apod.
Zatímco pro obsah těchto látek v přirozené formě ovoce, zeleniny a rostlin je klíčová celá řada faktorů (kvalita půdy, způsob pěstování, množství slunce, doba a způsob sklizně, transport, uchovávání), u extraktů se mluví o tzv. standardizaci, která zajišťuje stále stejný obsah látek.
Další látky
Mezi další látky obsažené v doplňcích stravy řadíme například:
- koenzym Q10
- omega 3 nenasycené mastné kyseliny
- látky pro kloubní výživu (chondroitinsulfát, glukosaminsulfát, MSM, kolagen
- aminokyseliny
- nukleotidy
Jaké formy doplňků stravy známe?
Doplňky stravy - formy
1) Lisované tablety (effervescentní neboli šumivé, komprimáty různých tvarů a veikostí)
2) Želatinové kapsle (tvrdé nebo měkké)
3) Sypké (volně sypané, jednoporcové neboli stick-pack)
4) Tekuté (sirupy a tinktury)
Proč užívat doplňky stravy?
Protože nám pomáhají. S doplněním organizmu nezbytných látek, o kterých byla řeč, a které mají pozitivní dopad na celou řadu aspektů v našem životě. Proto existují k vitaminům, minerálním a dalším látkám, které najdeme v koncentrované podobě právě v doplňcích stravy, zdravotní tvrzení. K těm se došlo na základě vědeckých poznatků a jsou uváděné v popisech i na obalech doplňků stravy. Je z nich patrné, že nám mohou pomáhat například s podporou:
- imunity
- zraku
- koncentrace a paměti
- srdce a krevního oběhu
- pohybového aparátu
- péče o naši krásu a vzhled
- detoxikace a odkyselení
- doplnění energie
- při stresu a únavě
Zanechat komentář